بيشتر
1398/12/21 چهارشنبه ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می شود؛ جشنواره مرورنویسی با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟» در فضای مجازی با توجه به تعطیلی موقت کتابخانه های عمومی سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و با هدف استفاده از ظرفیت فضای مجازی در ترویج فرهنگ مطالعه جشنواره مرور نویسی ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟» نوشتۀ برد هوپر و ترجمه علیرضا شفیعی‌ نسب، برگزار می شود.
مسابقه چگونه مرور کتاب بنویسیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در آستانه فرارسیدن سال نو و با هدف ارتقای خدمات کتابخانه های عمومی، جشنواره مرورنویسی ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟» نوشتۀ برد هوپر، ترجمۀ علیرضا شفیعی‌نسب، در چند مرحله برگزار می شود.

این جشنواره در سال ۱۳۹۹ به صورت فصلی برگزار می شود که نخستین مرحله و فصل بهارانۀ جشنواره، ویژه آثار داستانی فارسی، شامل چهار بخش است که عبارتند از: کسب آمادگی و بازخوانی آموزه‌ها؛ انتخاب کتاب‌های مورد علاقه از فهرست پیشنهادی، مطالعۀ کتاب و نگارش و ارسال مرورها؛ داوری و گزینش و معرفی مرورهای برتر، با اهدای جایزه و در نهایت درج مرورها به‌ شیوۀ مناسب در اطلاعات منبع‌ شناختی «سامان» و شبکۀ «مشاورۀ خوانندگان» در کتابخانه‌های عمومی ایران.

در بخش نخست، برای کسب آمادگی و بازخوانی آموزه‌ها: مبنای نظری، راهنمای عملی و معیار داوری این مرحله، در منابع آموزشی «خدمات مشاورۀ خوانندگان در کتابخانۀ عمومی» و کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟: مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان» نوشتۀ برد هوپر، ترجمۀ علیرضا شفیعی‌نسب، نشر مشترک نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و انتشارات ترجمان علوم انسانی بوده و از طریق سامانۀ آموزش کارکنان و در کتابخانه الکترونیکی سامانه یادگیری کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دسترس کتابداران قرار می گیرد.

برای کسب موفقیت در مسابقه، بازخوانی درس «خدمات مشاورۀ خوانندگان در کتابخانۀ عمومی» که مطالب آن در دوره مدرسه اینترنتی ارائه شده بود و شرکت در کلاس آموزشی مجازی «مرورنویسی برای مشاورۀ خوانندگان(۱)» توصیه می شود؛ همچنین برای کسب بیشترین آمادگی و آگاهی از معیارهای داوری، کلاس آموزشی «مرورنویسی برای مشاورۀ خوانندگان (۱)» در سامانه آموزش کارکنان  طراحی شده است. شرکت در کلاس و آزمونِ آن کاملا اختیاری است.

مراحل شرکت در کلاس آموزشی

علاوه بر امکان مشاهده فایل آموزشی در کتابخانه الکترونیکی، از آنجا که نام تمامی همکاران (کارکنان ستادهای مرکزی و استانی، کتابداران نهادی و مشارکتی) در کلاس ثبت شده، کافی است علاقه‌مندان از طریق سامانۀ آموزش وارد کلاس شده و فایل کتاب را دریافت و مطالعه کنند؛ پاسخ به پرسش‌ها، رفع اشکال‌ها و یا ابهام‌های احتمالی فراگیران، از طریق سامانۀ آموزش و کارشناسان آن انجام می شود.

همچنین همکارانی که تمایل دارند از امتیازات آموزشی بهره‌مند شوند، می‌توانند با اعلام تمایل در فرم نظرسنجی ذیل محتوای درس مذکور، در تاریخی که متعاقبا اعلام خواهد شد، در این آزمون شرکت کنند.

پس از آمادگی و بازبینی معیارهای مرورنویسی، بخش دوم مسابقه، انتخاب کتاب‌های داستانی مورد علاقه از فهرست پیشنهادی، خواندن کتاب و نگارش و ارسال مرورها، آغاز خواهد شد. فهرست کتاب‌های پیشنهادی، فایل منابع (در قالب پی.دی.اف) و توضیح لازم برای این بخش را در اطلاعیۀ بعدی اعلام خواهد شد.

این جشنواره در مراحل آتی، تعداد بیشتری از آثار داستانی و نیز منابع غیرداستانی را در بر می‌گیرد.

گفتنی است، مراحل و بخش‌های مختلف جشنواره مرورنویسی با مشارکت ادارات‌ کل آموزش و پژوهش، تأمین منابع و امور فرهنگی برگزار می‌شود.

بيشتر
 [PageVisit]