بيشتر
1398/11/2 چهارشنبه گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی آل رسول نیک‌شهر؛ معتمدانی امین برای نیازسنجی فرهنگی مناطق سیل‌زده زینب مبارکی با اشاره به ویژگی‌ و نقش مهم کتابداران در مناطق سیل‌زده، این سفیران فرهنگی را بهترین معتمدان مناطق آسیب‌دیده برای برطرف کردن کمبودها و نیازهای فرهنگی گروه‌های مختلف سنی پس از حوادث دانست.
با كتابداران

زینب مبارکی کتابدار کتابخانه عمومی آل رسول شهر اسپکه شهرستان نیک‌شهر (سیستان و بلوچستان) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به نقش اجتماعی نهاد پس از وقوع حوادث طبیعی عنوان کرد: در سال‌های اخیر و پس از وقوع حوادث غیرمترقبه و پیشامدهای طبیعی، کتابخانه‌های عمومی نیز همپا با سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها به یکی از اماکنی تبدیل شده که پذیرای کمک‌های خیرین برای مردم مناطق حادثه دیده است.

وی در ادامه افزود: کتابخانه‌های عمومی در تسکین آلام و دردهای ناشی از حوادث طبیعی می‌توانند نقشی فرهنگی و اجتماعی ایفا کنند و با تأکید بر گروه‌های سنی حساس‌تر همچون کودکان و نوجوانان، به ترویج مهربانی در میان آنها و ارائه آموزش‌های لازم به کودکان و نوجوانان مناطق آسیب‌دیده اهتمام ورزند.

این کتابدار با اشاره به اهمیت کتاب در میان اقلام اهدایی به کودکان سیل‌زدگان، گفت: از آنجا که جاری شدن سیل باعث از بین رفتن زندگی مردم و به تبع آن مفقود شدن کتاب‌های درسی و غیر درسی دانش‌آموزان می‌شود، «کتاب» یکی از مبرم‌ترین نیازهای این گروه سنی محسوب می‌شود.

مبارکی همچنین خاطرنشان کرد: تخریب زندگی مردم در مناطق سیل‌زده و از بین رفتن بخش اعظمی از داشته‌های آنها، کودکان و نوجوانان را در موقعیتی به شدت بحرانی قرار می‌دهد. در چنین شرایطی اهدای اسباب‌بازی و حضور در این مناطق و برگزاری برنامه‌های مفرح و شاد می‌تواند ضمن سرگرم کردن آنها، ذهن‌های‌شان را از اضطراب و تشویش دور نگه دارد.

کتابدار کتابخانه عمومی آل رسول افزود: مهم‌ترین نیاز کودکان پس از بلایای طبیعی تنها نگذاشتن آنها در شرایط خاص‌شان است. قصه‌گویی برای آنها مستقیماً در روحیه‌شان تأثیر مثبت می‌گذارد و برگزاری کلاس‌های آموزشی و کاربردی مثل آمادگی در برابر زلزله و سیل می‌تواند آنها را در مواجهه احتمالی با موارد مشابه آماده‌ کند. همراهی همسالان آنها و کمک‌های خیرین نیز می‌تواند باعث شادی و شکل‌گیری امید در قلب آنها شود که این دستاوردی بسیار ارزشمند به حساب می‌آید.

مبارکی با اشاره به توانایی کتابداران در ارائه کمک‌های فرهنگی به سیل‌زدگان بیان کرد: کتابداران نزدیک به مناطق آسیب‌دیده می‌توانند با حضور در آنجا، ضمن مشارکت در برگزاری برنامه‌های فرهنگی متنوع از جمله اهدای کتاب، اهدای نشریات، قصه‌گویی و کتابخوانی، نقشی کلیدی در تسریع روند بازگشت آنها به شرایط طبیعی زندگی ایفا کنند.

وی اضافه کرد: همکاری با مدارس، دهیاری‌ها، مساجد و ائمه جمعه نیز می‌تواند رفتاری سنجیده در این موقعیت و زمینه‌ای بسامان در امداد به اقشار آسیب‌دیده با کالاهای فرهنگی و کتاب باشد.

این کتابدار در پایان با اشاره به مزایای همراهی کتابداران با مردم مناطق آسیب دیده در وقایع طبیعی، گفت: آشنا بودن کتابداران به نیازهای فرهنگی مردم این منطقه یک مزیت مهم تلقی می‌شود. آنها بهترین افراد در نیازسنجی فرهنگی و اعلام و ارائه آن به بخشداران، ائمه جمعه و شورای شهر برای همفکری و چاره‌اندیشی محسوب می‌شوند. کتابداران بهترین معتمدان مناطق آسیب‌دیده برای برطرف کردن کمبودها و نیازهای فرهنگی گروه‌های مختلف سنی پس از حوادث هستند.

بيشتر
 [PageVisit]