بيشتر


1398/8/29 چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان استانی؛ آیین تجلیل از مقام کتاب، کتابداری و کتابخوانی در زاهدان برگزار شد همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، از کتابداران ، کتابخوانان و فعالین حوزه کتاب و کتابخوانی در زاهدان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان؛ آئین تجلین از مقام کتاب ، کتابدار وکتابخوانی با حضورحجت الاسلام مجتبی عزیزی، امام جمعه محترم موقت زاهدان، علی زینی وند، معاون سیاسی اجتماعی استاندارسیستان و بلوچستان،اصغر گودرزی ،مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکتهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور وجمعی از مدیران کل استانی در محل سالن اجتماعات پردیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

حجت الاسلام مجتبی عزیزی ، امام جمعه محترم موقت زاهدان، در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب و کتابت در ادیان مختلف به ویژه اسلام گفت: واژه کتابت بیش از 100مرتبه در قرآن تکرار شده است که این امر بیانگر اهمیت علم و علم آموزی است.

وی افزود: در طول تاریخ بیش از 313 کتاب از آسمان برای هدایت انسان نازل گردیده است که قرآن کریم، تورات ، انجیل، و زبور در راس این کتابها قرار دارند.

حجت الاسلام عزیزی ادامه داد: کتاب نقشه فکر بشررا تشکیل داده و همه اندیشمندان و متفکرین حرفهای خود را از طریق کتابت میزنند.

امام جمعه موقت زاهدان در خصوص اهمیت کتابت نیز گفت: این امر بقدری در اسلام مهم است که طولانی ترین آیه قرآن (آیه 282 سوره بقره) در خصوص نوشتن وکتابت است .

علی زینی‌وند ؛معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب‌ها باید با سلیقه خوانندگان همخوانی داشته باشند تا شاهد گسترش فرهنگ آن در جامعه باشیم.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی روزی پرچمدار خلق دانایی در دنیا بود، گفت: کم توجهی به اهمیت کتاب، منطقی و پذیرفتنی نیست و باید فرهنگ کتابخوانی در جامعه گسترش یابد.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: امروزه مردم بیشتر به خواندن مطالب در فضاهای مجازی روی آورده‌اند که این امر وظیفه کتابخانه‌های عمومی و کتابداران را در ترویج فرهنگ مطالعه سنگین تر می‌کند

وی افزود: کتابخانه های عمومی باید با برگزاری برنامه‌های متنوع مردم را دوباره به خواندن کتاب سوق دهند.

اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکتهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم ، با اشاره به شعار "بوی خوش خواندن" که برای هفته کتاب امسال انتخاب گردیده است گفت:در طی یکسال گذشته کتابداران ما با خلاقیت و ابتکار برنامه های فرهنگی متنوعی را در کتابخانه های عمومی سراسر کشور اجرا کردند.و برنامه های زیادی نیز در حال اجرا می باشد.

گودرزی افزود: با راه اندازی سامانه فرهنگی بیش از 130 هزار برنامه در یکسال گذشته برای اجرا در کتابخانه های عمومی ثبت گردید که بیش از 50 هزار برنامه ویژه کودکان بوده است و حدود 20 هزار نشست کتاب‌خوان نیز در سطح مدارس و کتابخانه های عمومی برگزار گردیده است .

وی با اشاره به حضور سفیران کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر کشور گفت: این افراد مسئول ارتباط بین کتابخانه های عمومی با عشایر و روستاهای دور افتاده و فاقد کتابخانه هستند.

مدیر کل توسعه کتابخانه ها و مشارکتهای نهاد کتابخان های عمومی کشور، برگزاری نشستهای قصه گویی ، نمایشنامه خوانی، ونقد کتاب را از مهمترین برنامه های فرهنگی اجرا شد در یکسال گذشته در کتابخانه های عمومی عنوان کرد و افزود:برگزاری موفق جشنواره قصه گویی، جشنواره کتابخوانی رضوی و جشنواره هدهد سفید که در این جشنواره نوجوانان عضو کتابخانه به عنوان داور به کتابها امتیاز می دهند را از دیگر اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد.

گودرزی با اشاره به حضور کتابداران در مناطق سیل زده نیز گفت : با حضور کتابداران و کتابخانه سیار در این مناطق و اجرای برنامه های متنوع برای کودکان بخشی از دغدغه های خانواده ها کم شد.

وی در پایان اجرای طرح شابک در کتابخانه های عمومی در راستای امانت بین کتابخانه ای را از دیگر برنامه های کتبخانه های عمومی عنوان کرد و افزود :این طرح در استان سیستان و بلوچستان تا 95 درصد اجرایی گردیده است.

حامد زارعی ؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم : توسعه فیزیکی، زیر بنایی  وتوسعه خدمات کتابخانه ای  را دو افق پیش روی نهاد کتابخانه های عمومی عنوان کرد و گفت:از یکسال گذشته 10 پروژه در دست اقدام داریم که 6کتابخانه از محل پروژه های ستاد باز آفرینی و2کتابخانه نیز با همکاری بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان اجرایی شده است وبا حمایت مسئولین استانی ،کار احداث کتابخانه استاندارد بعنوان بزرگترین کتابخانه عمومی استان آغاز گردیده است.

 وی افزود :این  پروژه ها حد اکثر تا 2سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ، تبدیل کتابخانه های عمومی به باشگاه های فرهنگی اجتماعی  را از مهمترین اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد و افزود : 3 طرح پژوهشی متناسب با نیاز های مطالعاتی جامعه در استان در حال برگزاری می باشد که طرح نیازهای مطالعاتی سالمندان که در دانشگاه زابل اجرا میگردد یک طرح ملی است و طرح (نیازهای مطالعاتی قوم بلوچ)و طرح ( نیازهای مطالعاتی قوم سیستانی) نیز توسط اساتید دانشگاه سیستان و بلوچستان در حال اجرا می باشد.

وی در پایان گفت:در حال حاضر 62 کتابخانه عمومی نهادی در استان فعال می باشند و به مخاطبین و مراجعین خدمات مورد نیاز را ارائه می دهند.

اسامی منتخبین بیست و هفتمین هفته کتاب و کتابخوانی سیستان و بلوچستان

منتخبین بزرگسال:

1- محمد سلیم کریمی  کتابخانه عمومی دهخدا شهرستان سوران

2-مهدی فاضل ریگی کتابخانه عمومی ملاصدرا  شهرستان میرجاوه

منتخبین بخش جوان

1- عاطفه کیخا کتابخانه عمومی یعقوب لیث شهرستان هامون

2- فاطمه سرگزی کتابخانه عمومی یعقوب لیث شهرستان هامون

اسامی منتخبین بخش نوجوان

1- زهرا خمان کتابخانه عمومی شهید مدرس شهرستان چابهار

2- فاطمه شاهوزهی  کتابخانه عمومی آزادی شهرستان بمپور

منتخبین بخش کودک

1- فاطمه جامشیر از کتابخانه عمومی نبوت شهرستان خاش

2-  انیسا باهورزهی کتابخانه عمومی کوثر شهرستان سرباز

منتخبین بخش خردسال

1-عبدالعزیز میر کتابخانه عمومی نبی اکرم شهرستان سرباز

2- محسن ملک رئیسی کتابخانه عمومی کوثر شهرستان سرباز

همچنین از امیر حسین استوار داور بخش کودک و امیر محمد استوار داور بخش نوجوان و محمد ریگی پناه داور بخش کتابدار جشنواره هدهد سفید تقدیر شد.

در بخش کتابخانه برتر نیز کتابخانه عمومی شهید بهشتی  شهرستان خاش بعنوان کتابخانه برتر انتخاب شد .

در بخش کتابداران نیز از وحید استوار کتابدار مسئول کتابخانه ولایت شهرستان ایرانشهر تجلیل شد

در بخش فعالین عرصه کتاب و کتابخوانی از ابوذر کوثری فرماندارشهرستان ایرانشهر و مجتبی شجاعی فرماندار شهرستان دلگان تقدیر شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 175