بيشتر
1398/8/22 چهارشنبه باحضور نویسنده و جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی؛ «قصه دلبری» در زاهدان نقد و بررسی شد با حضور نویسنده کتاب قصه دلبری و جمعی از اهالی فرهنگ و هنرکتاب «قصه دلبری» در زاهدان نقد و بررسی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان، کتاب «قصه دلبری» ، (شهید محمد حسین محمدخانی به روایت همسر) ؛ نوشته: محمدعلی جعفری با حضور نویسنده کتاب، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان،  وجمعی از نویسندگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی، در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زاهدان نقد و بررسی شد.

 زهرا پردل، نویسنده و منتقد ادبی در این نشست با اشاره به نوع نگارش کتاب «قصه دلبری»، گفت: این کتاب یک رمان در قالب خاطره نگاری است.  خاطره نویسی از گذشته های دور وجود داشته و در طی سده اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 وی ادامه داد: طلایی ترین دوران خاطره نویسی در ایران مربوط به آثاری است که پس از جنگ تحمیلی و از زبان خانواده ها و هم رزمان شهدا نگاشته شده است. با توجه به اینکه در خاطره نگاری مستندات واقعی وجود دارد، تخیل نویسنده در آن کمرنگ است اما حذف نمی شود.

 مدیر مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، آغاز زیبا، روند داستانی و معرفی گام به گام شخصیت های این داستان را از نقاط قوت «قصه دلبری» عنوان کرد.

 وی افزود: در خاطره نویسی امانت داری و رعایت توالی داستان بسیار مهم است که این امر در نگارش کتاب بخوبی رعایت شده است.

 حامدزارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در این نشست گفت: کتاب «قصه دلبری»، یکی از کتاب های موفق در بخش خاطره نگاری زندگی شهدا است. محمد علی جعفری یک نویسنده جوان و خلاق است که علاوه بر این، کتاب «عمار حلب» را نیز نگاشته است. «عمار حلب» زندگی شهید محمد حسین محمدخانی را از نگاه همرزمان وی مورد بررسی قرار می دهد.

 زارعی، ارائه تصویری خودمانی از شهید را یکی ازنقاط قوت این کتاب دانست و افزود: با توجه به اینکه شهید محمدخانی هم دوره خود ما است، به راحتی با این کتاب ارتباط برقرار می کنیم  و بسیاری از عبارت هایی که وی در مراودات خود به کار می برد برای ما آشنا است.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ادامه داد: تفاوت اینگونه کتاب ها با رمان و داستان در این است که در رمان و داستان، تخیل نویسنده بر روند داستان تاثیر گذار است اما در خاطره نگاری، اصل وجود زندگی فرد بر روند داستان تاثیر گذار است.

 محمد علی جعفری، نویسنده کتاب «قصه دلبری» نیز در این مراسم گفت: تا قبل از نوشتن این کتاب بیشتر دربخش رمان نویسی فعالیت داشتم اما پس از شهادت شهید محمد خانی با توجه به شناخت قبلی که از ایشان داشتم، احساس وظیفه کردم. ابتدا کتاب «عمار حلب» نگاهی به زندگی این شهید از دیدگاه همرزمان وی را نوشتم و پس از آن با توجه به اینکه جای معرفی این شهید از دیدگاه خانواده و همسر وی در این کتاب خالی بود، تصمیم به نوشتن کتاب «قصه دلبری» گرفتم و پس از مصاحبه های متعدد با همسر ایشان این کتاب نگاشته شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 49