بيشتر
مدیرکل
1398/1/17 شنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان تأکید کرد؛ اجرایی شدن بیش از ۹۸ درصد مصوبات انجمن ها در سال ۹۷ مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان ضمن تبریک فرارسیدن سال نو، به ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله این اداره کل پرداخت.

حامد زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان، برگزاری منظم نشست های کتاب‌خوان در مدارس و کتابخانه ها را از مهم ترین برنامه های انجام شده در سال ۹۷ دانست.

زارعی با اشاره به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و هنری در کتابخانه های عمومی استان گفت: در سال ۹۷ به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور، طرح چهل قلم در سراسر کشور برگزار شد که در این طرح از ۴۰ نفر از نویسندگان متعد و انقلابی تجلیل شد. در استان ما نیز این طرح با تقدیر از دکتر احمد رهدار، نویسنده انقلابی و متعهد استان، برگزار شد.

زارعی با اشاره به رشد قابل توجه مشارکت مردمی در جشنواره کتابخوانی رضوی،‌ گفت: در سال ۹۷ با رشد تقریبی ۴۰۰۰ نفری نسبت به سال گذشته، بیش از ۱۳۰۰۰ نفر در این مسابقه کتابخوانی شرکت کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سیستان و بلوچستان افزود: به منظور حمایت و تشویق نویسندگان استانی کتاب های «بت بزرگ» نوشته محبوبه کلبعلی، در کتابخانه عمومی آیت الله کفعمی زاهدان، کتاب «راز سپیده» نوشته آمنه سبزی سروستانی، در کتابخانه عمومی امام حسین (ع) زاهدان، و دو کتاب ویژه کودکان در هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در شهرستان سراوان رونمایی شد.

وی ادامه داد: در ایام الله دهه فجر سال ۹۷ برنامه روز شمار انقلاب اسلامی در کتابخانه های عمومی استان از نهم دیماه تا ۲۲ بهمن  تدوین و اجرایی شد؛ ضمن اینکه کارگروه های ویژه همچون کارگروه  مسئله شناسی کتابخانه ها و کارگروه هنر و رسانه  به منظور برنامه ریزی مناسب در اجرای برنامه های اداره کل راه اندازی شد.

رئیس دبیر خانه انجمن کتابخانه های عمومی استان، با اشاره به برگزاری ۱۷۲ جلسه انجمن در استان گفت: در این جلسات ۱۱۱۹ مصوبه به تصویب اعضا رسیده و بیش از ۹۸ درصد آن ها اجرایی شده است.

مدیرکل کتابخانه های عموم استان با اشاره به وجود ۷۷ کتابخانه در استان گفت: از این تعداد ۱۶ کتابخانه مشارکتی و ۶۱ کتابخانه نهادی هستند. زیربنای کتابخانه های عمومی استان ۱۷۴۲۴ متر مربع است و دارای ۷۰۸۳۸۹ جلد کتاب هستند.

زارعی ادامه داد: در حال حاضر ۳۱۷۳۹ نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند که در سال جاری ۲۵۹۶۶۱ جلد کتاب به امانت گرفته اند.

وی راه اندازی کتابخانه های فدک و شهید مطهری در سال جاری را یکی ازمهم ترین اقدامات انجام شده در راستای افزایش زیربنای کتابخانه های عمومی استان دانست و افزود: کارساخت کتابخانه استاندارد استان نیز به زودی و پس از انجام مراحل قانونی مناقصه آغاز خواهد شد.

وی افزود: در سال جدید اداره کل و مجموعه کتابخانه های عمومی استان، در عین سرلوحه قرار دادن شعار سال، به منظور بسترسازی برای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برنامه ریزی می کنند. ان شاء الله به لطف خدا و در سایه توجه ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و با همت و همراهی همکاران ستادی و کتابداران عزیز، موجبات ارتقای حداکثری شاخص های کتابخوانی را در استان فراهم آوریم.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 24