بيشتر


1399/4/17 سه‌شنبه با حضورمدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سیستان و بلوچستان؛ اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در سال جدید برگزار شد اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان با حضور اعضا در سالن کنفراس استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی لستان با رعایت پروتکل های بهداشتی روز دوشنبه 17تیر ماه در سالن کنفراس استانداری برگزار شد.
محمد میهنی، مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استاندار سیستان و بلوچستان، در این جلسه با اشاره به شرایط پیش آمده از شیوع بیماری کرونا گفت: عدم رعایت برخی از پروتکلهای بهداشتی توسط مردم باعث ایجاد وظعیت قرمز دراستان گردیده است .
وی خواستار برنامه ریزی مناسب برای استفاده از فضای مجازی با توجه به شرایط کنونی شد و گفت: در شرایط فعلی رجوع مردم به فضای مجازی افزایش یافته است و استفاده از این ابزار جای مطالعه کتاب را پرکرده است  که این اطلاعات کاهاً ناقص است و جا دارد تا کتابخانه های عمومی برای درا ختیار گذاشتن منابع خود به مخاطبین در فضای مجازی برنامه ریزی کنند.
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سیستان و بلوچستان، ادامه داد ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه عزم همگانی می خواهد و همه دستگاه های متولی باید در کنار یکدیگر تلاش کنند .
میهنی ، در ادامه با اشاره به شرایط متفاوت هر یک از شهرستانها گفت: برای برنامه ریزی مناسب و دستیابی به نتایج مطلوب در راستای گسترش فرهنگ مطالعه  باید میزان بهره مندی افراد از منابع و سرانه مطالعه به تفکیک شهرستان تهیه و متناسب با آن اقدام کرد.
وی در پایان با اشاره به فرصت باقی مانده تا پایان جشنواره کتابخوانی رضوی از مدیران دستگاه های خواست برای حضور کارکنان خود در این جشنواره مشوقهای مناسب در نظر بگیرند.
حامد زارعی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه با ارائه گزارش عملکرد اداره کل کتابخانه های عمومی استان گفت:در حال حاضر رویکرد کتابخانه های عمومی و براساس زیست بوم محدوده کتابخانه تعریف میشود و به همین منظور برای هر کتابخانه یک شعاع 2کیلومتری مشخص می گردد که متناسب با ظرفیت منطقه و متناسب با آن طراحی خدمات صورت خواهد گرفت .و بر همین اساس کتابخانه ها در حال تبدیل به باشگاه های فرهنگی است.
وی ادامه داد : با توجه به شرایط پیش آمده به واسطه بیماری کرونا فعالیت کتابخانه های عمومی نیز از اردیبهشت با 50درصد نیرو بازگشایی شدند اما سالنهای مطالعه و مخزن تعطیل بود .ودر حال حاضر نیز فعالیت کتابخانه ها درشهر های قرمز استان نیز بصورت 50 درصدی در حال ارائه خدمات می باشند اما سالنهای مطالعه تعطیل است .
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، ایجاد پویش #هر_خانه_یک_کتابخانه  و #هر_کتابدار_یک_کتابخوان  برای ترویج فرهنگ مطالعه و معرفی کتاب توسط کتابداران و اعضا را از مهمترین اقدامات اداره کل کتابخانه ها عنوان کرد و ادامه داد:همزمان با شیوع بیماری کرونا پویش  # ما_کرونا_را_شکست_میدهیم  نیز برای کودک و نوجوان در غالب نقاشی برگزار شد که مورداستقبال اعضا قرار گرفت.
زارعی، ادامه داد: در حال حاضر و به منظور پیشگیری از بیماری کرونا قفسه قرنطینه کتاب در کتابخانه های عمومی ایجاد گردیده است و کتب برگشتی به مدت دو هفته در این قفسه قرار میگیرد.
وی ادامه داد :در جریان سیل اخیر استان پویش سیستان و بلوچستان را در یابیم توسط نهاد کتابخانه های عمومی برای جمع آوری کمک به سیل زدگان برگزار شد و 9000قلم جنس و 38 میلیون پول نقد در کتابخانه های عمومی جمع آوری گردید که بخشی از کمکهای جمع آوری شده به این مناطق ارسال گردیده است.
زارعی در ادامه با اشاره به برگزاری مسابقه کتابخوانی امر به معروف و نهی از منکر گفت :استان از لحاظ کسب جوایز و کیفیت برگزار آن استان ما جزو سه استان برتر کشور گردیده است.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب« قصه دلبری»، با محوریت زندگی شهید مدافع حرم محمد حسین محمد خانی و به نویسندگی؛محمد علی جعفری ؛ برگزاری جلسات مقاله خوانی ، و... را از مهمترین برنامه های کتاب محور اداره کل عنوان کرد.
زارعی ،با اشاره به برگزاری دهمین دوره مسابقات کتابخوانی رضوی گفت این دوره از مسابقات با توجه به شرایط پیش آمده فقط در بخش الکترونیک در حال برگزاری است .
وی پایین بودن زیر بنای کتابخانه ها در استان نبود کتابخانه در 4شهر (زرآباد،محمدی، گشت، ومحمدان) را از مهمترین کمبودهای استان بیان کرد که باید برای آن برنامه ریزی شود .

 
بيشتر
 [PageVisit]